NE ARAMIŞTINIZ ?

Neden Çalışanlar GREV Yapmadan Önce ASM Ziyareti Yapar?

23 Mayıs 2012

  23 Mayıs 2012 Türkiye Kamu-Sen ile KESK’in bir günlük iş bırakma eylemi başladı.

    ANKARA Zam konusunda hükümet ile anlaşamayan kamu çalışanları, Ankara Garı’nda iş bıraktı. Türk Ulaşım-Sen ile Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri, garın girişine ”Grevdeyiz” pankartı astı.

    Saat 01.33′de Diyarbakır’a gidecek Güney Ekspresi, hareket etmedi. Memurların iş bırakması üzerine Ankara Garı’nda bilet satışları durdu. Satılan biletlerin bedelleri kesintisiz olarak yolculara iade edildi. TCDD, yolcuların mağdur olmaması ve gidecekleri yerlere zamanında ulaşabilmeleri için AŞTİ’ye belirli aralıklarla servis düzenledi. 

   Duruma tepki gösteren bazı yolcular ile görevliler arasında tartışma yaşandı. Memurların iş bırakma eyleminden habersiz olduğunu söyleyen yolculardan Cansever Yıldırım, ”Birden bire bunu yapmasalardı iyi olurdu, bizde evden çıkmazdık. Yozgat-Yerköy’e gidecektik. Şimdi bu saatte eve geri döneceğiz; vasıta da yok, yapacak bir şey de yok” dedi.

    Eylem yapmak hak talep etmek demokrasinin çekirdeğidir.

   Tabi sonuçlarına katlanılabiliyorsa…

    Şimdi olayın aslı, hadi işi kıralım kırarken de kuyruğu kaptırmayalım doktorlar herkese rapor veriyor. Mecbur muayene edecek rapor vermese de 2 ağrı kesici yazdırıp iş başı alırım mantığıyla yapılan harekettir.

   Hepimiz biliyoruz ki okul müdürleri ve öğretmenler öğrencilerinin bütün sorunlarında dahiyane bir idarecilik mantığıyla; hasta olanı yasta olanı bunalımda olanı dedesi öleni annesi hastaneye yatanı evi su basanı tamam çocuğum ben sana idari izin veriyorum, yalnız rapor getirmezsen elimden bir şey gelmez. 

    Eylem yapılır bizler de yaptık rahmetli arkadaşımız Ersinin arkasından olduğumuz gibi.

   Lakin rapor alıp gidip eylem yapmak doktora olan saygının!! son noktasıdır.

   Memurlar yani şu an kamuda çalışan eylemistlerin davranış biçimi takdire şayandır. Bu zatları devlet zorla işe almadı. Devletin gidip kapısında beklediler kpss ye hazırlandılar. Peki neden? Memur olmak için, yani hafta sonları tatil yapmak için, yani milli bayramlarda ve dini bayramlarda sevdiklerimle birlikte olabilmek için, çalışmaktan ziyade yatmak için. Alınacak maaş sonraki işti sonra öğretmenlerin atama sevinci televizyonların klasik görüntüsünü. Takiben daha aday memurken ben dağın başında veya doğuda çalışmak için mi okudum ben bunlara hizmet etmem! Aman bir tanıdık bulalım Ankara’ya merkez diğer vilayete gidelim orda bir kuruma sırtımızı dayayalım ondan sonra karşına gelen vatandaşa hop burası devlet dairesi tafrası yap arkanda devlet varken cesur ol ama eylem yapmaya gelince sırtını doktora daya olayıdır.

Dr.DEVRİM SARIKAYA

MFİ ASM