NE ARAMIŞTINIZ ?

Bir Aile Hekimi Nasıl De motive edilir

25 Mayıs 2012

 Bir Aile Hekimi Nasıl De motive edilir

   De motive etmeden önce motive edilir pohpohlanır. Sonra cebine üç beş kuruş para konur. Sen sağlık sisteminin bel kemiğisin denir, hasta memnuniyetinin altın anahtarısındır. Eline bir kurum verilir burası sana emanet bir kamu kuruluşu denir sen ne kadar iyi yönetirsen o kadar paran saygınlığın ve bizim tarafımızdan değerin olur denir.

   Sen sen ol aman vatandaşı üzme denir. Mesela vatandaş yatalak babasının ilacını hastayı görmeden yazarsan ya da öğrencisine sipariş üstüne rapor verirsen çok menün olur vatandaş. Yok, çok memnun edersen bu sefer sabim abi insanın kulağını çeker SGK müfettişini gönderir bak bakalım bizim doktor hastaları memnun ederken SGK ya zarar veriyor mu? Git bil bak denir!doktor gel bakim sen görmeden hastanın oğluna ilaç yazıyormuşsun der.

    Doktorcuk valla alttan taciz üstten mobbing ile yaşamaya çalışıyorum der. İlaçları ben yutmuyorum, ben yazıcıyım der ilaçları yutan ev ziyareti, yapıp yatalak veya çok yaşlı olduğunu gördüğüm amca der. SGK ya o zarar veriyor sonra benim yazdıklarımı beğenmiyor evde sağlık hizmeti istiyor. TSM den gelen hekim kardeşin tedavisini beğenmiyor ambulans çağırıp hastaneye gidiyor, tedavisini hastane katım payı ödememek için önce bana yalvarıp sonra da şikâyetle dövmek le dışarda görüşürüzlerle tehdit ediyor der benimde geçindirmem gereken bir ev elime bakan çocuklar var der…

    Sonra standardize ol denir mesela D sınıfı ol denir sana 300 daha fazla A ol 1500 daha fazla denir ama zaten senindir sözleşme imzaladığında senin olan 1500 ile seni avutur.

   Sınıflamaya girmezsen seni hiç kimse aramaz sormaz soba dışında birşeyle ısınman gerekmez,istersen ASM nine ortasını tezek sobasıyla ısıtabilirsin ama ne kadar sınıflamaya girersen o kadar çok denetlenirsin ve buna değerlendirme denir evde kalmış doktor düşmanı bir takım insanlar gelir.

   Müdürlüğün sana aşı dolabı diye tahsis edip düzenli olarak kirasını da aldığı 2 yıllık deepfreez buzdolabını beğenmez sana apar topar nofrost dolap aldırır hadi onu aldırdı; sonra gelir denetleme kriterlerinde olmayan kalite standartlarını dayatır vay muayene odaların da tıbbi atık kutusu olacakmış vay el antiseptiği nike marka olacakmış.

   Sabit/cep-tipi/masa üstü olabilir dendiği halde tuvalete bile antiseptik taktıracak televizyonun büyüklüğünden geçebildiysen yerini söktürecek görülebilecek yer ibaresi var deyince olmaz benim canım sağda istiyor diyecek değiştirmezsen seni sınıf dışı bırakıp üç ay sonra gelirizle tehdit edip, diyecek ki sen doktorsun bunu anlamazsın ben seni mevzuatla döverim!

   Âmâ sınıfa girmeyen ASM lere Ankara için konuşuyorum 2 yılda uğramayacak onların aşısı derin dondurucuda durabilir el antiseptiği olmasa da olur onların anneleri ortalık yerde emzirebilir ben de olsa 300 TL az alıyorlar ya!    

    Son nokta bunlar ne kadar yük taşıyabilir deneyi. Şimdide yeni uygulamalar okul aşıları TSM nin görevidir ama aile hekimleri yapsın onlar çok para alıyor sonra ehliyet ölü diri akıllı deli raporlarını versinler bir sürü para alıyorlar diğer bakanlık müdürlük çalışanları kamu yararına çakıl taşı ile çalışıyor ya bebek gebe aşı derken çocuklarımda takip etsinler yarın kesin yaşlı izlem 40 yaş bunalımı izlemi konabilir sanırım bir çeşit test bu arabalardaki çarpışma testleri gibi ne kadar yük taşıyor ne kadar darbeye dayanıklı diye nasıl bir hekime performans kesintisi ile nüfusa göre katsayıyı+ sınıf düşürme yöntemi ile cari ödenek almadan çalışmayı öğretecekler

   Sanırım hoca Nasrettin mantığıyla “bilirsiniz hocanın eşeğini hangisini diyeceksiniz hani hocanın her gün nafakasını azalttığı eşeği hani sonunda ölüyor da hoca diyor ya tamda yem yemeden yaşamayı öğrenmişti tüh sonumuzdan endişeliyim heyhat

   Yok, bütün bunlara de motive olmadı ise önemli mevkilerde  tanıdıkları olan bir gebe bayanın “aile sağlığı elemanının; kaydınız yok diğer aşılarınızı kayıtlı hekiminizde yaptırın veya buraya kayıt olun sözüne": ne demek oraya gideceksiniz mecbursunuz yapacaksınız ben size yaptırmayı bilirim (Nasrettin hocanın ...sı) gibi yapacaksınız tehditleriyle gidip 3 gün sonra( Ankara’da başka bir hekime kayıtlı olduğu halde) şikâyeti üzerine tehdit edilen hemşirene müdürlük tabanlı soruşturma açılır.

  İşte dostlar bir hekim böyle de motive edilir amma ve lakin 3-5 tek kötü benim 3995 -4400 tane iyimle aramı açamaz sadece bağlı bulunduğum kuruma inancım azalabilir sevgilerimle

   De şükür böyle şeyler olmuyor.Varsaydık! :)

MFİ ASM

Dr. DEVRİM SARIKAYA

SADECE ÜYE