NE ARAMIŞTINIZ ?

e-SAĞLIK Sistemi eksikliklerle de olsa çalışıyor

24 Ağustos 2012

  

e-SAĞLIK Sisteminde hala stabil olmayan , yada doğru şekilde çalışmayan bazı servisler mevcuttur , Ancak bu gün itibarı ile veri gönderimi , sorgulamalar ve KDS ekranları çalışır duruma getirilmiştir.
 
Bu güncellemeyi aldığınızda, sağlıklı veri gönderebilmeniz için aşağıdaki işlemleri yapmanız önem arzetmektedir.
 
1- Bakanlıkça size verilen “SON ŞİFRE” bilgisini , mutlaka Kullanıcı Yönetimi -> Dış Bilgi Sistemleri Güvenlik Parametreleri -> Sağlık Bakanlığı MSVS / KDS Şifresi alanına girmelisiniz. (İşlem Ayrıntıları için tıklayınız)
 
2-Eğer yakın zamanda farklı bir AHBYS yazılımından geçiş yaptı iseniz , Neuroogle AHBYS kullanmakta olduğunuzu , idari birimlerinize belirtmelisiniz.
 
3- Gebelik Bildirimlerinde KAN GRUBU bilgisi zorunlu hale getirilmiştir , tüm gebelerinizin kan grubu bilgilerini tamamlamalısınız.
 
 
 
Bu işlemleri yaptıktan sonra , yeni geliştirilen TOPLU VERİ GÖNDERİMİ modülünü (modülü bakanlık işlemler ana sayfadan açabilirsiniz , ayrıca her açılışta genel görünüm ekranını kapatınca otomatik açılır.) kullanarak 1 ağustostan bu güne tüm verileriniz tek seferde gönderebilirsiniz.
 
 
 
İsterseniz verileri eski stilde ayrı sekmelerde görüntüleyerek yada izlem/aşı üzerine sağ tıklayarak açılan menülerden de gönderebilirsiniz.
 
Ayrıca :
 
1-ADRES verisi sistemi tümüyle değiştirilmiş ve MERNIS kodlarına dönmüştür. Bu nedenle bir defaya mahsus olmak üzere TOPLU MERNIS / ADRES doğrulaması yaptırmanız tavsiye olunur.
 
2-Aile Hekimi sorgulama bilgileri kapsamı genişletilmiştir , isteğe bağlı olarak toplu aile hekimi sorgusu (misafir hastalar dahil) yaptırmanız tavsiye olunur.
 
3-Bebek izlem ve Gebe izlem Takvimleri bakanlıkça değiştirilmiş olduğundan , ağustos ayına ait bebek ve gebe izlemlerinin kontrol edilmesi , gerekiyorsa düzenlemeler yapılması , performans kesintisine uğramamanız açısından önemlidir.
 
4-Beyan doğum tarihi ve beyan cinsiyet alanları bakanlıkça kaldırılmıştır. MERNIS sistemine kişiler hangi tarihle kaydedilirse o kabul edilmektedir.
 
5-Artık veriler üzerinde içinde bulunulan ay boyunca ( takip eden ayın 4′üne kadar) SİLME ve GÜNCELLEME yapılabilmektedir. Her yapılan işlem hem lokalde hem bakanlıkta loglanmaktadır.
 
6-Bir verinin gönderilmiş olma durumunu SORGULAMA imkanı eklenmiştir ( protokol no bazında sorgulama )
 
7-Bakanlıktan hasta bilgileri sorgulama içeriği oldukça genişlemiş durumdadır. Bakanlığa gönderilen her veri sorgulanabilir ve görülebilir durumdadır.
 
 
 
Neuroogle AHBYS Çağrı Merkezlerimiz (Ankara, İstanbul,Samsun ve İzmir), Bu Hafta Sonu Tüm Personeli İle Tam Zamanlı Olarak Sizlere Hizmet Verecektir. Yeni bakanlık sistemi ilk kez ciddi anlamada veri gönderimine tabi tutulmuş olacağından , sistemde kilitlenme vb sorunlar olma ihtimali mevcuttur , ayrıca şimdiye kadar tespit edilmemiş bazı hatalar yakalanabilir. Bu sorunları bakanlık ve üretici firmaya anlık raporlayacağız.
 
Biz de tüm yazılım ekibimiz ile hızlı refleksler sunarak gerekli düzenlemeleri sizlere hemen ulaştırmaya çalışacağız. Anlayışınız için şimdiden teşekkür eder , sistemin ülkemize hayırlı olmasını dileriz.
 
Saygılarımızla.
 
Sağlık Net 2 sistemine geçiş nedeniyle sistemde yeni veri giriş alanları oluşturulmuş ve bazı ekranlar Sağlık Net 2 sistemi için yeniden düzenlenmiştir. Sistemde yapılan değişimler;
 
1. Güncellemeyi başarıyla alan kullanıcılarımız açılış sırasında sistem verilerinin USVS2 verilerine dönüştürüldüğü bir ekranla karşılaşacaklardır. Bu dönüşüm işlemi gerçekleştirilirken veri kaybı yaşamamak için lütfen programı kapatmayınız.
 
Not: Bu işlem Ana bilgisayar yada Ase bilgisayarınlarından herhangi birinde gerçekleşecektir.
 
 
Akif Emre Eker