NE ARAMIŞTINIZ ?

Aile hekimleri terapi verecek!

11 Ekim 2012

 

 
 Sağlık Bakanlığı'nca 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun, günün bu yılki ana temasını ''küresel bir kriz olarak depresyon'' olarak belirlediği belirtildi.
 
Depresyonun, dünya genelinde yaklaşık 350 milyon kişiyi etkilediğinin tahmin edildiği bildirilen açıklamada, ekonomik krizler, şiddete maruz kalma, çocukluk çağında travmatik yaşantıların depresyonun ortaya çıkmasında etkili olduğu vurgulandı. Açıklamada, Avrupa bölgesinde ruhsal rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkan hastalıkların yüzde 20'sinin depresyondan kaynaklandığına, bazı ülkelerde ise bu oranın yüzde 26'lara kadar yükseldiğine işaret edildi.
 
Sağlık Bakanlığı'nca, ruh sağlığı hizmetlerinin dünya standartlarına uygun verilmesini sağlamak amacıyla geçen yıl Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı hazırlandığı ifade edilen açıklamada, eylem planıyla ağır ruhsal hastalıklar için hastane merkezli hizmet modelinden toplum temelli hizmet modeline geçildiği ve 48 ilde toplam 55 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi açıldığı bildirildi.
 
Gerek hastane kayıtlarından gerekse bölgenin mülki-idari amirliklerinden elde edilen verilerle belirlenen hastaların önce telefonla merkeze davet edildiği, gelmeyen ya da gelemeyen hastaları ise evlerinde ziyaret edildiği belirtilen açıklamada, hastaların tedavilerinin planlandığı, sosyal hakları konusunda bilgilendirildiği, bu haklardan yararlanmaları için desteklendiği, karşılaştıkları yaşam güçlükleriyle baş etmeleri için rehberlik edildiği vurgulandı.
 
Merkezlerde tedavi gören hasta sayısının 5 bin 207, gezici ekip sayısının yaptığı ev ziyaretinin 5 bin 175'e ulaştığına işaret edilen açıklama, ''2015 yılına kadar Toplum Ruh Sağlığı Merkezi sayısını 236'ya çıkarmayı hedefliyoruz'' ifadesi kullanıldı.
 
 -Aile hekimlerine eğitim-
 
Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi, gelişimsel bozukluklarda erken tanı ve tedavilerin planlanması için 2010'da Ankara'da Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) kurulduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
''Son bir yılda çalışmalar hızlandırılarak bugün Samsun, Gaziantep, Kayseri, Ankara, Bursa, Diyarbakır'da ÇİM hizmet vermekte, diğer açılacak merkezlerin eğitim ve tadilat çalışmaları da süratle tamamlanmaktadır. Çocuklarımızın adli süreçte ikincil örselenmesinin önüne geçilmesi de bu çerçevede hedeflenmektedir.
 
 Ruh Sağlığı Eylem Planı dahilinde aile hekimlerimizi yaygın görülen ruhsal bozukluklar açısından eğiterek ruh sağlığı hizmetlerinin daha yaygın bir şekilde verilmesi sağlanacaktır. Ayrıca çocuklarımızın ruh sağlığını geliştirmeye yönelik programlar da yine aile hekimlerimizle birlikte hayata geçirilecektir.
 
Özürlü bireylerimiz için hayatın kolaylaştırılması, sağlığın korunması ve verilen hizmetlerin geliştirilmesi için Dünya Sağlık Örgütü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte projeler yürütülmektedir.'' .