NE ARAMIŞTINIZ ?

İyi ki Hekimim

20 Şubat 2012

Aile Hekimleri çok maaş alıyor..

doğrudur.

Gerçekten iyi maaş alıyorlar 6000-7000-hatta 8000tl alan aile hekimleri var.

Ama atlanan bazı noktalar var izah etmek isterim;

Aile hekimleri hangi şartlarda çalışmaktadır bununla ilgili net bir yazılı bilgi olmadığı için yetersiz olsam da ben açıklama gereği duydum.

Size  Ankaradan iki örnek

AH1(aile hekimi 1 Ankara merkezde çalışıyor 6500tl alıyor)

AH2(aile hekimi 2 Ankara Şereflikoçhisarda çalışıyor)

AH1 ulaşımın rahat olduğu bir bölgede 4000 kendi hastası ortalama 1000 misafir hasta olmak üzere 5000 hastaya poliklinik hizmeti veriyor.Günde 80 kişiye poliklinik hizmeti +5 bebeğe ve gebeye aşı+ 5 bebek ve çocuk ve gebe izlemi haftada ortalama 1 -2 hastaya kendi aracıyla ev ziyareti(yatalak özürlü ameliyatlı hasta bakımı ve bir şekilde aşıya izleme gelmesine engel sağlık ve sosyal engelleri olan bebek ve çocukların  ziyareti) bu yapılan hizmetlerin verisini bilgisayar ortamından sağlık bakanlığı sgk ve bazan da toplum sağlığı merkezine gönderiyor.(çoğu kez bunu mesai dışı saatlerde  yapıyor)

  Ayrıca toplum sağlığı merkezlerinin personel yetersizliği nedeniyle yapamadıkları (aile hekiminin görev tanımında yoktur)okul aşılarını yapıyor.Bütün riskli sağlık raporlarını veriyor İşe giriş ağır ve tehlikeli iş (aralık 2012 de bu vazife iş yeri hekimlerine verildiysede bizim yeterli iş yeri hekimimiz yok diyerek tekrat bizlere yani ailehekimlerine yönlendirilmek istemektedir.

Aile hekimleri çok maaş almaktadır..

Doğrudur!

Sorrarım size kamu adına çalışıpta çalıştığı yer için devlete maaşından kira ödeyen kaç meslek var

1.tek ..yalnız Ailehekimleri

Ailehekimi1: kendi kurumunun kirası için aylık 350 tl (yıllık 4200 tl) eşya ve bina kirası ödüyor

ayrıca temizlik görevlisi (duruma göre 1 veya daha çok hemşire ebe vs.. çalıştırıyor

 sigortasını ve maaşını ödüyor ortalama hekim başına maiyet aylık 450 yıllık 5400tl hekim binasının bakımını boya badana ısınma  elektrik telefon internet ve temizlik medikal sarf malzemeleri aylık maliyeti ortalama 800-2000tl arası  kendi ödüyor (o meşhur ah maaşı ile)

ayrıca her 6 ayda yönetmelik değiştikçe jenaratörler sıramatikler televizyon ısı takip sistemleri ekg defibrilatör pulsoksimetri negatoskop vs.. gibi cihazları o meşhur maaşla alıyor hekim başı aylık maliyeti 100tl

ayrıca o aile hekimleri ir gebesinin bebeğini herhangi bir sebepten aşılayamaz takibini yapaz ise 150-1500 tl maaş kesintisi uygulanıyor ve ayrıca idari ceza alıyor.

   Bunların yanında bi çok angarya  spora katılım raporu(kişiveya veli beyanı yeterliyken)mendil kapmaca oyunu için rapor (ilköğretim öğrencisi olanlar bilir) silah ruhsatları raporları ehliyet raporu aklimeleke raporu vb...

    Ha unuttum birde usulsüz talepler,var kibarca açıklam yapmamız gerek neden kızının ilacını dedesine yazamayacağım,ablasının düğünü olduğu için işe veya okula gidemeyenlerin Okula gidemeyip 1 gün devamsızlığı olup atılmak durumunda olanlara laf anlatma faslı var ropor usulsüz ialç yazdırma talepleri olumsuz olunca yazsan noolur versen noolur sende doktor oldun kendini ne sanıyorsun(çoğukezde muayene odasından dışarı çıkınca dahada kabalaşan gibi bir kitlemiz daha var oraya hiç girmeyeyim....

Sonuç olarak 350tl:kira+ 450tl:elektrik su doğalgaz internet güvenlik şirketi ailehekimliği bilgisistemi AHBS+450 tl temizlik personeli ssk+ maaş+250 gazlıbez pamuk temizlik malzemsi ilaçlar vs medikal gider+100 tl kırtasiye gideri+100tl ulaşım (ev hastası saha gezisi+toplumsağlığı merkezine topuk kanı aşı ap malzemesi götürgetir)+250 boya badana tamirat giderleri=1950 ortalama aylık gider  6500-1950=4550

  4550 tl elde kalan aile hekimi olmayan bir hekimin bugün sağlık bakanlığındaki diğer kurumlarda aldığı maaş 4000-9000 tl arasında (hiçbiride kira vs anlatığım sıkıntılarla uğraşmıyor)

Ailehekimi2 (şereflikoçhisarda çalışan)bütün bunlara ek olarak mobil hizmet(gezici hizmet verme zorunluğu nedeniyle haftada en az 3 gün kendi arabasıyla köy köy dolaşıp bu hizmeti veriyor ve karşılığında sadece 300-500tl gezici hizmet tazminatı alıyor

Arkadaşlarımdan alıntılar

(‎480/80eşittir 6.yani ortalama 6 dakikada bir hasta bakmışım.lahana gibi giyinmiş nene ve dedeleri,naz yapan bebeleri ,yalan söyleyip eczanede biriktirdiği borçları sana ödetmeye çalışan fırıldakları,yeşil reçete yazma ızdırabını, en az beş yıllık derdini beş dakikada çözme hesabında olanları,öğretmenlerin başından atmaya çalıştığı öğrencilerin dertleri ve şu an aklıma gelmeyen daha niceleri ortalama 6 dakikada çözümlenmeye çalışılıyor,dışarıdaki tepki ;'' İÇERİ GİREN ÇIKMIYOR'' Allahınızdan bulun inşaallah.....)

(Bugün Kazan Asliye hakimi hastasına acildeyken serum takmadığım için reçeteyi yırtıp beddua eden şahsa beraat verdi (üsye hastası). İşiniz düşerse filan diye söylüyorum. Böyle hakimler hala çoğunlukta (taksaydın eline mi yapışır ). Karar günü mahkemede olaydım beraat verdiği anda beraat yazan kağıtları yırtıp önüne koyacaktım nasılsa serbest diye. Kadın bi terbiyesizlenmiş tanıklara anlatamam)

(Bir hastam, eşini tam zamanında acile sevk ederek hayatını kurtardığım için sağlık bakanlığına bir teşekkür mektubu yazdığını söyledi. 6 ay sonra sağlık bakanlığından bana bir teşekkür yazısı geldi.)

(Ağrı'da bir hasta yakını, 7 aylık hamile doktora kızıp karnına defalarca tekme atıyor. En ufak bir acı, bir sızı ve insanlık adına en küçük bir his duymadan tekmeliyor, tekmeliyor ve yine tekmeliyor. Yorula...

"Kimbilir doktor veya hemşire yine neler yaptı?" diye başlayan, "Hakediyorlar kardeşim", "Zaten çok para alıyorlar", "Oh iyi olmuş" diye biten bir sürü hastalıklı yorum alt alta iliştirilmişti.)

(Bu günde numune gözden geldi. Bir süredir dışkapı acil doktorları hastaya e-reçete yazmayıp git aile hekimin yazsın diye gönderiyorlardı. 3 kez acilin sorumlusu ile görüştüm bir daha olursa 184 ü ararım dedim. Biz kimsenin e- reçete yazıcısı değiliz olmayız da.... Öyle değil mi arkadaşlar....??)

(Bugün bir uzman (asistan) meslektaşımız; hastanın servikal grafisini yorumladığı(!) reçete kağıdını hastaya verip; "Git aile hekimin ilaç yazsın" demiş...
Nede yorum yapmış, ne egzersiz, ne tedavi önerisinde bulunmamış... Bu hastaya mı, bize mi kasıt..?)

 

(demin bir bebek geldi , muayenede birşey yok topuk kanı alınacak onda da sorun yok bekleme yok kötü muamele yok aileyle konuşuldu edildi,sorularına cevap da aldılar...moda tabirle "sıfır sorun"...ama baba sinir küpü, bir zıtlaşma olsa boğazıma sarılacak, o derece...bu insanlar nerede ne zaman nasıl bu hale geldiler ?)

 

Son tahlilde hekimlere özelliklede aile hekimlerine kızgın olan kitleye bir mesaj ve temennim var

Var ise çocuğunuz torununuz olmadı yeğeniniz hekim olsun.

İyi ki hekimim J

sevgiyle kalın

                                                                                                                  Dr. Devrim Sarıkaya

                                                                                                                Keçiören Muhtar Fazlı İrge

ASM