NE ARAMIŞTINIZ ?

GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN DİYE..!

15 Temmuz 2015

 CANINIZ BİZE EMANET..!

Türkiye'de geçtiğimiz 4 yılda karayollarında meydana gelen kazalar nedeni ile 14 bin 794 kişinin hayatını kaybettiği ve 1.066.041 kişinin yaralandığını açıklandı. Bu verilerinden hareketle ANKAHED olarak Ramazan Bayramı nedeni ile tatil için yola çıkacak sürücüleri, kazaların önlenmesi amacıyla, trafik kurallarına uyulması konusunda uyarıyoruz.

Bayram tatili ile birlikte trafik kazaları açısından riskli günlere giriyoruz. 2013 yılında yaşanan 1.207.354 kazada TÜİK istatistiklerine göre (TÜİK 2014 verileri bulunmamaktadır) kusurların % 88,69`u sürücüden,% 8.99`u yayaya bağlı nedenlerden, %1,05`i yol kusurlarından, % 0,42`si yolcu kusurlarından, % 0,85`i ise araç kusurlarından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kazalarda, ağır tonajlı araçların neden olduğu trafik kazası oranı % 31, otomobillerin neden olduğu trafik kazası oranı ise % 60 olarak tespit edilmiştir.
İnsana bağlı trafik kazalarının sebepleri arasında başta gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır. Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların % 24`ü hiç zarar görmeden kazayı atlatmakta, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran % 6`ya kadar düşmektedir. Emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre % 40 daha az olmaktadır.

Trafik kazalarını en aza indirmek için "Kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekir. Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, anti friz vb. konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalıdır. Araçta taşınabilecek yolcu ve yük miktarı aracın belgesindeki değeri geçmemelidir. Gereğinden fazla yük aracın sürüş kararlılığını etkiler, fren mesafesini aşırı uzatır. Sürücüler araç kullanırken hiçbir surette cep telefonu kullanmamalı, hız ve yola odaklanma konusunun ayrılmaz bir güvenlik sorunu olduğu hatırlanmalıdır. İnsan faktörü nedeniyle meydana gelebilecek trafik kazalarını en aza indirmek için bayram tatilinde şehir dışına çıkacak sürücülerin emniyet kemeri takmaları, hız sınırına uymaları, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanmamaları ve hatalı sollama yapmamaları gerekir.

Yayalarımızın da yollardaki seyahatleri sırasında trafiğe ve trafik kurallarına azami dikkat etmesi çok önemlidir, özellikle yoldan karşıya geçişlerde ve karanlık yollarda bu dikkat daha da önemlidir. Yolculuk öncesi iyi uyunarak ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çıkılmalı, 2 saatte bir kısa süreli de olsa mola verilerek dinlenilmeli ve ideal olanı 6 saat, maksimum 8 saat araç kullanılmalıdır.

Sonuç olarak; vatandaşlarımızın bayram trafiğinde dikkatli araç kullanmalarını, kurallara mutlaka uymalarını, ilgili makamlarca gerekli önlemlerin alınmasını diler, bütün yurttaşlarımızın bayramını kutlar kazasız, güvenli yolculuklar dileriz.