NE ARAMIŞTINIZ ?

AHEF İL BAŞKANLARI ŞİDDET YASASININ ÇIKMASI İSTEDİ

28 Mart 2016

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) üyesi doktorlar, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

AHEF, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti protesto etmek amacıyla Holiday Inn Otel’de basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını yapan AHEF Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Uzm. Dr. Erkut Coşkun, son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin azımsanamayacak derecede arttığına dikkat çekerek son 10 gün içinde 6 doktorun saldırıya uğradığını söyledi.

Coşkun, dün Trabzon’da Boztepe Aile Sağlığı merkezinde görev yapan bir aile hekiminin eczacı kalfası tarafından silahla tehdit edildiğini belirterek, “Daha önce de hekim arkadaşımıza usulsüz reçete talebinde bulunan eczacı kalfası, bu kez alkollü ve silahlı bir şekilde doktor beyin odasına girdi. Belindeki silahı masaya bıraktı, ‘seni vurmaya geldim’ dedi. Hasan Bey soğukkanlı davranarak, saldırganı ikna etmeye çalışırken, bir yandan da polisle iletişime geçmeyi başardı. Saldırgan, emniyete götürüldü” dedi.
Sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla tanımlanmış acil kod sistemi olan

113 Beyaz Kod kayıtlarına göre, 14 Mayıs 2012 ile Mart 2015’e kadar 31 bin 767 sağlık çalışanının saldırıya uğradığını ifade eden Coşkun şunları söyledi:
“Bu saldırıların 10 bin 945’i fiziksel, 20 bin 822’si sözlü. Tabi bu sayılar sadece kayıt altına alınanlar. Emin olun, kayıt altına alınmamış belki bir bu kadar daha şiddet olayı yaşanmakta. Biz AHEF olarak şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için caydırıcı tedbirler alınmasının şart olduğunu söylüyoruz. Sağlık Bakanlığı, zaten büyük özveriyle görevlerini yapmakta olan aile hekimlerini, hafta sonu mesailerine zorlamak, yerlerine yabancı doktorlar getirerek aba altından sopa göstermek yerine, doktorların can güvenliğini sağlayacak, şiddetin önüne geçilmesine olanak verecek kanuni düzenlemeler yapılmasına çalışmalı.”