NE ARAMIŞTINIZ ?

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

1 Nisan 2016

Korunma Mümkün mü?

Kanser Savaşında toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak için çalışılırken en çok erken tanının hayat kurtarıcı olduğuna dikkat çekilmelidir. Kanserin tedavisinden daha önemli nokta kanserden korunma ve erken tanıyı sağlayacak uygulamaların yaygınlaşmasıdır. Erken tanı kanserin tedavisinden çok daha kolay ve ucuzdur. Sigara, dengesiz beslenme, obezite ve kontrolsüz olarak güneş ışınlarına maruziyet kansere neden olan faktörlerin %90' ını oluşturmaktadır.

Sigara başta akciğer olmak üzere, baş- boyun, mesane, rahim ağzı kanseri gibi pek çok kansere neden olmaktadır. Bu nedenle sigara içilmemesi, eğer içiliyorsa derhal bırakılması, doğal ve dengeli beslenmenin tercih edilmesi, kilo kontrolü, düzenli egzersiz, alkol kullanımının sınırlandırılması, güneş ışığından optimal yararlanım ve güvenli seks , kanserden korunmada alınacak temel önlemlerdir. Onkojen virüsler olarak bilinen bazı virüsler de kanser gelişimine yol açabilmektedir. Human papilloma virüsü olarak bilinen HPV; rahim ağzı, baş-boyun, anal kanserler ve vulva penis kanserlerine yol açabilmektedir. Hepatiti B ve C virüsü karaciğer kanseri riskini arttırmaktadır.
Erken tanı amacıyla kadınlarda kendi kendine meme muayenesinin öğretilmesi, meme, rahim ağzı, prostat, cilt ve barsak kanserlerine yönelik tarama programlarının yaygınlaşması önemlidir. Yılda bir kez yaptırılacak çok basit ve ekonomik tetkikler olan olan mammografi, smear testi ve PSA testi ile sırasıyla meme, serviks ve prostat kanserinin erken tanısı ve kesin tedavisi mümkündür. Yine hem kadınlarda hem erkeklerde periyodik olarak uygulanacak dışkıda gizli kan testi ve endoskopik incelemeler (kolonoskopi) kolon-rektum kanserinin, düzenli dermatolojik muayene ise cilt kanserinin erken tanısına olanak sağlamaktadır.

Kanserde Tedavi

Kanserin temel tedavi yöntemleri arasında cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi gelmektedir. Radyoterapi cihaz ve tekniklerindeki ilerlemeler sayesinde kanserli dokulara daha yüksek dozlar verilirken sağlam doku ve organlar çok daha iyi korunmaktadır. Son yıllarda geliştirilen ve kanserli hücrelerin moleküler özellikleri belirlenerek kişiye özel tedavi imkanı sağlayan hedefli tedaviler ve akıllı moleküller ise hastalığın doğal seyrini tamamen değiştirmiştir. Güncel tedavilerin her geçen gün artması ile kanseri hipertansiyon veya diabet gibi kronik bir hastalık durumuna getirme çabaları sonuç vermeye başlamıştır. Ancak tüm bu gelişmelere karşın kanser halen ölümcül bir hastalık olarak ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaya devam etmektedir.
Sağlıklı bireylerde düzenli tarama testleri ile kansere yol açabilecek lezyonların erkenden saptanarak tedavisi hayat kurtarıcı olacaktır.