NE ARAMIŞTINIZ ?

SAĞLIK OKURYAZARLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR ?

5 Nisan 2016

SAĞLIK OKURYAZARLIĞI NEDEN ÖNEMLİ?

Sağlık Habercisi ve Biyolog Esra Öz, sağlık okuryazarlığı ile ilgili konuşmasında haberleri bir dedektif gibi mercek altına alarak incelemenin yol haritasını anlattı. Haber başlıklarında özellikle doğal, bitkisel ve güvenilir kelimelerinin algı yönetiminde kullanıldığına dikkat çekti. Duyguları kontrol altına almanın önemli olduğunu söyleyen Öz, hikayeleştirilen haberlerin daha dikkatli şekilde okunması gerektiğini dile getirdi.

“HERKES KENDİNİ RAHATLIKLA SAĞLIK UZMANI SAYABİLİYOR”

Haberde yer alan uzmanların önemini vurgulayan Öz, “Sağlık ile ilgili bir konu olduğunda herkes kendini rahatlıkla uzman sayabiliyor. Bu nedenle yapılan bir açıklama varsa hemen o kişinin eğitimine bakılmalı. Edebiyat öğretmeni, fizik dersi hakkında televizyonda açıklama yapamayacağı gibi, bir genel cerrahi uzmanı da kalp sağlığını anlatmamalı. Kalp sağlığı ve hastalıkları ile ilgili kardiyologlar konuşmalıdır. Bu nedenle açıklamalarda bulunan kişinin hemen eğitimine bakmalıyız. Konuştuğu konu hakkında bilimsel çalışma yapması da önemli noktalardan biridir. Çünkü, televizyonda ya da gazetede çıkması, o kişinin konuştuğu alanda uzman olduğunu kanıtlamaz” dedi.

 

Sağlık Habercisi Esra Öz
Sağlık Habercisi Esra Öz

 

"SAĞLIK HABERCİLERİNİN TANINMASI GEREKİR"

Haberlerde kaynakların çok önemli olduğunun altını çizen Öz, çeviri haberlerden örnekler vererek okunan her habere inanılmaması gerektiği görüşünde. Sağlık haberciliğinde uzmanlaşmanın olması için gazetecilerin tanınması gerektiğine dikkat çeken Öz, “Gazetecileri tanımalısınız. Hangi gazeteci nasıl haber yapar bilmelisiniz. O zaman haberlere bakış açınız da gelişecektir” diye konuştu.

“Hastalık yoktur hasta vardır” diyen ve tedavinin kişiye özel olduğunu, genel geçer reçetelerden uzak durulması gerektiğini kaydeden Öz, “Sağlık hayatımızın en değerli varlığıdır. Doğru, güvenilir ve objektif haber almak için bu adımları izlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

“SAĞLIKTAKİ BİLGİ KİRLİLİĞİ KAFA KARIŞTIRIYOR”

Sağlık okuryazarlığının, sağlıklı bir toplum için çok önemli olduğuna vurgu yapan TEDx ekibinden Mert Torun ise şunları söyledi:

“Sağlık alanındaki bilgi kirliliği hepimizin kafasını bulandırıyor. TV'de gördüğümüz bir uzman; tuzun açabileceği sorunlardan bir hayli endişeyle bahsederken bir diğeri tuzu övebiliyor. Ne diyetine uysak, hangi doktora güvensek toplum olarak şaşırdık. Bu bilgi kirliliğiyle baş etmenin en iyi yolu gündelik hayatta karşılaştığımız bu bilgileri eleştirel bir şekilde bakmaktır. İşte sağlık okuryazarlığının yaptığı da bu. İnsanlara, sağlık haberlerini sorgulamayı öğreterek kendilerini ve sevdiklerini yanlış bilgilerden doğacak vahim olaylardan korumayı sağlar

KAYNAK ; ntv.com.tr