NE ARAMIŞTINIZ ?

KANSER TARAMALARINDA 5. MİLYON KİŞİYE ULAŞILDI

6 Nisan 2016

 Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp  çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

Kanser taramaları, erken tanının hastalık kontrolünde önem kazandığı kanser türlerinde yapılmalıdır. Meme, serviks, kolon ve cilt kanserlerinde erken tanının yaşam kayıplarını azalttığı klinik araştırmalar ile gösterilmiştir.

Kanserin biyolojisinin daha iyi anlaşılmaya başlanmasıyla kanserden korunma kavramı da somutlaşıyor. Sigara, tükettiğimiz besinler, tarım ilaçları ve obezite kanserin en önemli çevresel nedenleri arasında sıralanıyor. Kanserde erken tanıyı sağlayan tarama yöntemleri de korunma kapsamında değerlendiriliyor.

Erken teşhis pek çok kanser türünde hayat kurtarıcı bir rol üstlendiği gibi bir çoğunda da yaşam süresinin ve yaşam kalitesinin artışında önemli bir faktör oluşturuyor. Bu nedenle birçok kanser türünde kanser taramaları önem kazanıyor. Özellikle meme, rahim ağzı, kolon ve cilt kanserlerinde erken evrede yapılan teşhis, yaşam kurtarıyor. Kanser taramalarının, erken tanının hastalık kontrolünde ve sağ kalımda etkili olduğu kanserlerde ön plana çıkıyor.

Bu çerçevede Aile hekimlerinin büyük destek vermesi ile Beş milyon kişiye kanser taraması yapıldı.
Kanserin önlenmesi için tarama, tanı ve bakıma yönelik çalışmalarını artıran Sağlık Bakanlığı verilerine göre, bir yılda Türkiye'de 5 milyon kişi kanser taramasından geçirildi
 
 
.
Beş milyon kişiye kanser taraması yapıldı
 
 
Kanserin önlenmesi için tarama, tanı ve bakıma yönelik çalışmalarını artıran Sağlık Bakanlığı verilerine göre, bir yılda Türkiye'de 5 milyon kişi kanser taramasından geçirildi.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığından aldığı bilgiye göre, kanserle mücadele Türkiye'nin sağlık stratejisi içinde çok önemli yer tutuyor.

Kanserin önlenmesine yönelik önemli çalışmalara imza atan Bakanlık, kanser programını dört aşamada yürütüyor. Programın ilk aşamasını kanser kayıtçılığı oluşturuyor. Sağlıklı verilerin elde edilebilmesi için kayıtçılığa önem veren Bakanlık, bu kapsamda önemli çalışmalara imza attı. Türkiye'de 2002'de sadece iki ilde bulunan kanser kayıt merkezi sayısı, yeni programın hayata geçirilmesiyle tüm illerde yaygınlaştırıldı. Bugün, 81 ilin tümünde kanser kayıt merkezleri görev yapıyor.

Türkiye'de tarama programları, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve aile sağlığı merkezlerinde yürütülüyor. Bu çerçevede geçen yıl 5 milyon kişiye kanser taraması yapıldı. Kanser taramalarında son iki yıl içinde önemli adımlar atıldı. Rahim ağzı kanseri taramalarında HPV DNA testine geçilerek, sonuçlar vatandaşlara 10 gün sonra internetten ulaştırıldı. Ayrıca, dünya standartlarında Ulusal Mamografi Raporlama Merkezi kuruldu.

Mamografiler iki radyolog tarafından değerlendiriliyor ve sonuçlar 10 gün içinde sorgulanabiliyor. Bu merkez ile ek tetkik isteme oranı yüzde 10'un altına inerek Avrupa Birliği kalite kriterleri düzeyine getirilerek daha hızlı sonuçlara ulaşılması sağlanıyor.

Dördüncü aşamayı ise tedavi ve palyatif bakım kapsıyor. Türkiye’de kanser hastalarının tedavi planlamaları 29 sağlık bölgesinde gerçekleştiriliyor. Türkiye, kanser tedavileri konusunda dünyanın gelişmiş ülkeleri ile benzer sonuçlara sahip bulunuyor.