NE ARAMIŞTINIZ ?

ANKAKON 2017 KAPADOKYA'DA

2 Ocak 2017

 

Kapadokya ismi ve bölgesi için Yüzyıllar öncesine gidin! 
Kappadokia Krallığını bulacaksınız!

Daha da geriye gittiğinizde ise Pers Krallığını ve Pers dilinde Güçlü ve Güzel Atlar Diyarı anlamına gelen Katpatuka'yı keşfedeceksiniz.Kimi tarihçilere göre Kızılırmak nehrinin bir kolunun antik çağdaki adı Kappadoks veya Mitolojiye göre Asurya (süryani) kralı Ninias'ın oğlu Kappodoks...

Bu kadar etimolojik kavram karmaşası bir kenara, bir gerçek var ki içeriğinde binlerce yıllık tarihi bilgi, belge ve göz kamaştırıcı yapıları barındıran bu muhteşem bölge Kapadokya..!

Kapadokya'yı bu denli önemli kılan özellikler ise;

Milyonlarca yıl önce 3.jeolojik devirde harekete geçen Göllü dağ, Hasan dağ ve Erciyes yanardağlarının püskürttüğü lavlar oldukça büyük bir bölgeyi kaplayarak tüf tabakası oluşturur, bu tüf tabakası ile rüzgar ve sel sularının etkisi ile yüzyıllar içerisinde şapkalı veya şapkasız koni şekline dönüşerek bu doğa harikası şekiller ve vadiler ortaya çıkarak görsel bir şölen sunmaktadır. İşte bu şapkalı koni şeklindeki doğallık insanlığın hayal gücü ile birleşerek ''peri bacaları'' ismini almıştır. 
Ayrıca bu yıla özel bir diğer şölen de ; Hayal gücümüzü birleştirerek hazırlayacağımız, bilimsel ve akademik nabzın en üst perdeden attığı , sosyal etkinliklerle harmanlandığı, alanının en etkili kongresi Ankara Aile Hekimliği Kongresi- ANKAKON 2017...

Gelin Kapadokya'nın bu güzelliklerini Ankakon Kongremiz boyunca, peri bacaları üzerinde süzülen balonlar, Peri bacalarının muhteşem görüntüsü ,Güzel atlar ve Aşıklar diyarının ezgileri eşliğinde birlikte yaşayalım.
Vadilerde perilerle dans edelim...