NE ARAMIŞTINIZ ?

GRİP VE GRİP AŞISI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

22 Ekim 2018

Grip, genellikle sonbaharda hava değişimiyle ortaya çıkan viral bir enfeksiyondur. . Havaların soğuk olması nedeniyle kış aylarında da oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bulaşıcı olan grip önlem alınmadığında daha büyük ve önemli rahatsızlıklara yol açabilir.

Ülkemizde oldukça yaygın görülen bu hastalığın hafife alınmaması gerekir. Genellikle soğuk algınlığı olarak görülen grip hastalığına nasıl olsa geçer düşüncesiyle bakılır. Fakat gribin önemsenmediğinde ilerlediği ve bronşit, zatürre gibi hastalıklara neden olduğu görülmüştür. Bu nedenle hayatını kaybedenler de vardır. Gripten korunmak için alınması gereken önlemlerle ilgili "Griple Mücadele için En Etkili Taktikler" yazımızdan da bilgi alabilirsiniz. Gribi önlemek için en önemli noktalardan biri de grip aşısı olmaktır.

Grip aşısı genellikle Eylül ayının sonunda ve Kasım ayının başında her yıl tekrarlanmak üzere Mart ayı başına kadar yapılmaktadır. Yani aşı için havaların soğumasını, hasta olmayı beklememek gerekir. Aşı olduktan yaklaşık bir hafta sonra vücudunuz mikroplara karşı direnç kazanmaya başlar. %70 ve %90 oranları arasında bağışıklık sisteminizi gribe karşı güçlendiren bu aşı, özellikle yaşlıların daha ağır hastalıklara yakalanmasını önler.


 

Kimler Grip Aşısı Olmalı?

Grip aşısı, genellikle grip olmayı istemeyen herkes tarafından yaptırılabilir. Belli başlı kişilere uygulanması daha fazla gereklidir.

Hamile olan kişiler,

 65 yaşında ya da daha fazla yaş grubunda olan kişiler,

 Kalp, damar hastalıkları, KOAH, astım, Diyabet gibi kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler,

 Sağlık kurumlarında görev yapan doktor, hemşire gibi tüm personellere yapılmalıdır.

 

Kimler Grip Aşısı Olamaz?

Grip aşısı yapıldığında alerjik reaksiyona uğrayan kişiler,

 Yumurtaya alerjisi olan kişiler,

 Grip aşısı yapıldığında 6 hafta içinde bir sinir sistemi hastalığı olan Barre sendromuna yakalanan kişilere 2 kez aşının yapılması oldukça risklidir.

 Eğer kişi ateşlendiyse bu zamanda grip aşısının yapılması tehlikelidir. Kişi iyileştikten sonra ve üzerinden yaklaşık bir hafta geçtiğinde aşının uygulanması oluşabilecek riskleri önler.

 

Grip Aşısının Dışında Gripten Korunmak için Ne Yapmalısınız?

 

Aldığınız sıvı miktarını arttırmalısınız.

 Alkol ya da sigara tüketmemelisiniz.

 Dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz.

 Dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

 Ellerinizi sık sık yıkamalısınız.