NE ARAMIŞTINIZ ?

ANKARA HALK SAĞLIĞI BAŞKANIMIZ İLE SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ GÖRÜŞTÜK.

23 Kasım 2018

Değerli Meslektaşlarımız,

Bu gün ilimizde yaşanan sorunlar, sorunların nedenleri ve çözümleri başlığı altında öncelikle Ankara Halk Sağlığı Başkanımız Sayın Dr. Adem Kucur ve sonrasında da Başkan Yardımcıları Sayın Uzm.Dr. Ayşe Çuhadar Bulut ve Uzm. Dr.Yunus Emre Bulut ile bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Toplantıya Ankahed adına Başkan Dr. Oğuz Çelik, Sayman Üye Dr. Hakan Deveci ile Üye Dr. Akif Emre Eker katılmışlardır.
Görüşmelere öncelikle ilimizle ilgili genel durum değerlendirmesi yapılarak mevcut uygulamalar ile ilgili durumlar görüşülmüştür. Genel anlamda uygulamanın iyi yapıldığı ve genel sorunların daha az yaşandığı bir il olduğumuz vurgulanarak bunda da Halk Sağlığı Başkanlığı saha izleme ve değerlendirme ekipleri ile saha çalışanları arasında ki bilgi alışverişinin etkili olduğu vurgulanmıştır.
Ankahed olarak denetim gibi olmayan, izleme, değerlendirme ve karşılıklı görüş alışverişi şeklinde planlı olarak yapılandırılmış bu tip görüşmelerin faydalı olduğunu ve saha da özveri ile çalışan meslektaşlarımızdan sorunların bire bir dinlenmesini faydalı bulduğumuzu belirttik.

Sizden aktarılan bilgiler doğrultusunda detaylı görüştüğümüz konu başlıkları ise ;

1- Son ay yaşanan uygunsuz Performans kesintileri
2-Entegre birimlerde tutulan adli nöbetlerle ilgili ödenen ücretlerin geri talep edilmesi
3-Laboratuvar ihale süreci ve santrifüj cihazı ile sarf malzemelerinin durumu
4-Görevlendirme yapılan AH /ASÇ ‘lere ödenmesi gereken görevlendirme ücretlerinin standart bir şekilde ödenmesi
5-Mesai denetimi adı altında bazı ilçelerde yapılan mobinge kadar giden uygulamalar
6-Kiraladığımız malzeme ve demirbaşlara ödenen kiralar ve bu malzemelerin hibe edilmesi
7-ASM kiralarında artış ve cari gider ödeneklerinin yetersizliği, boş birim cari ödeme sorunsalı
8-Laboratuvar istemlerinde yaşanan sorunlar ve bazı testlerin çalışılmaması
9- Topuk kanlarının toplanması ve lojistik hizmetler
10-Özel hastaneler ve kamu dışı kurumlar tarafından yapılan performans dışı yapılan aşılar ve gebe bildirimleri


Bu konu başlıklarında ki görüşme notlarını daha sonra sizlere detaylı olarak aktaracağız.

Bundan sonrada bu zamana kadar olduğu gibi, periyodik olarak bu görüşmelerimiz devam edecek. Sizlerin aktardığı sorunlar ve beraberce belirleyeceğiz çözümler artık anlık olarak iletilecektir. Yaşanan sorunların çabuk çözülmesi için yaşanan sorunları belgelendirmek bu açıdan önemlidir.
Ayrıca yaşadığımız sorunlarla ilgili konu başlıklarını ve çözüm önerilerimizi görüşürken bir kez daha fark ettik ki; Bu sorunların bir kısmı Sağlık Bakanlığını, bir kısmı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünü ve ücret kesintileri, geç ödenen cari ödenekler, görevlendirme ücretleri, kiralar vs mali konuların ise İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri birimlerini ilgilendiriyor. Daha önce Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Emine Alp Meşe Hanım ile detaylı görüşmüştük ve kapsamlı bir dosya sunmuştuk ( web sayfamızda mevcut) , yine Genel Müdürlük ile de sık sık görüşüyor idik. Sayın Bakan Yardımcısı ile tekrar görüşmek için randevu talebinde bulunacağız. Genel Müdürlükte ise görev değişikliği nedeniyle bir süre ara verdiğimiz görüşmelerimize devam edeceğiz. Hazırladığımız detaylı dosyaları kendilerine güncelleyerek yeniden sunacağız.

Toplantı boyunca yapıcı davranan, kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili olumlu düşüncelerini ileten arada bir kendilerinin de eksik kalacağı alanlar olabileceğini ama düzeltmek adına çalışacaklarını samimiyetle ifade eden Sayın idarecilerimize ve görevlerini zor şartlarda ve iş yükü altında özveri ile yapmaya çalışan siz değerli meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. Bilgilerinize saygılarımızla,

ANKAHED YÖNETİM KURULU