NE ARAMIŞTINIZ ?

HALK SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRÜ DOÇ.DR.SAYIN FATİH KARA İLE GÖRÜŞTÜK

27 Mart 2019

Değerli Meslektaşlarımız,

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Fatih KARA ile bu gün ilimizdeki il değerlendirme süreçleri, bu süreçlerle ilgili tespitlerimiz ile taleplerimizi ve çözüm önerilerimizi bunun yanın da aile hekimliği uygulamalarında yaşanan genel sorunları konuşma fırsatı bulduk.
Ankara Aile Hekimliği Derneği olarak nazik davetleri ve yakın ilgileri için kendilerine ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyoruz.

Davete Ankahed Yönetim Kurulu tarafından görevlendiren meslektaşlarımız katılmıştır. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Sayın Genel Müdürümüze Ankahed Yönetim Kurulu tarafından daha önceden hazırlanan ve saha da yaşanan genel tüm sorunların ve çözüm önerilerinin olduğu kapsamlı raporumuz doğrultusunda, beklentilerimiz, taleplerimiz, çözüm önerilerimiz aktarılmıştır. 

Ankara Aile Hekimliği Derneği (ANKAHED) olarak, bugün ülkemizde örnek gösterilen bir Aile Hekimliği uygulamasını hedeflemiş bulunmaktayız. Uygulamanın ilk yıllarında sosyoekonomik çıktılarda özellikle ana-çocuk sağlığı hizmetlerinde ve bağışıklama alanlarında oldukça güzel sonuçlar elde ettik. Başarı hikâyeleri yazdık. Ancak şimdilerde uygulamadan kaynaklı mali ve özlük haklarımızda kayıplar, iş yükünde ve çeşitliliğinde artış,  mevzuatı belli olmayan konularda istenen birçok gereksiz talepler, tükenmişlik, moral motivasyon kaybı ile uygulamaya olan inancın her geçen gün erdiğini görmekteyiz. Ve bunların yanında bir an önce çözülmesi gereken yerel ve teknik sorunlarımızda mevcuttur.
Bu konu başlıklarında görüşmemizde beklenti ve taleplerimiz olarak;

Ülke genelinde ve ilimizde yaşanan sorunların bir an önce çözülmesi, mali kayıplarımızın giderilerek yeni kayıplara yol açılmaması,
Aile hekimlerinin; Yaratıcı olması ve buna imkân tanınması, Sağlıklı ve rahat çalışma ortamlarının sağlanması, Hakkımızda verilen kararlarda söz sahibi olunması, Her yeni yönetmelikle özlük hakkı kaybına uğranılmaması, Hizmetin aksamasından sorumlu tek tarafın bizler olamayacağımızın kabul edilmesi beklentilerimiz olarak aktarılmıştır. Bilgilerinize saygılarımızla.

ANKAHED YÖNETİM KURULU