NE ARAMIŞTINIZ ?

16.05.1919 PAROLA : NUH

16 Mayıs 2019

Parola Nuh idi..!

'' Nuh, Mustafa Kemal'in gizli/kod adıydı. Üzerine mühür basılı bir kuruş büyüklüğünde bir kağıt verdiler, bu gizli görev belgesiydi. Yakalanırsa ilk işi onu ağzına atıp yutmak olacaktı. ''

20. yüzyılın başlarında Türkiye de büyük bir tufanla karşı karşıyadır. Türk ulusu yok oluşun eşiğindedir. Türkiye'nin tufanı emperyalist güçler, Türk ulusunu tarihten silmenin hesaplarını yaparken ortaya çıkan Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşının altyapısını, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmadan çok önce hazırlamıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk'ün, 13 Kasım 1918 ile 16 Mayıs 1919 tarihleri arasında İstanbul ‘da yaptığı çalışmalar sonunda Şişli'deki evinde hazırladığı gizli kurtuluş planları doğrultusunda yürütülmüş ve başarıya ulaştırılmıştır.

16.05.1919 ‘da Bandırma vapuruyla Anadolu'ya geçip Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış ve Türk ulusunu bu emperyalist tufandan kurtarmanın ilk adımlarını atmıştı.  Bu nedenle Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvâ-yi Milliyeciler Mustafa Kemal Atatürk'ü tufan ve kurtuluşun simgesi NUH diye adlandırmışlardır.

Parola: Nuh'tur…