NE ARAMIŞTINIZ ?

ANKAHED- KONAHED TIBBİ AROMATERAPİ SEMPOZYUMU

16 Haziran 2019

Ankara Aile Hekimliği Derneği Ankahed ile Konya Aile Hekimliği ve Etkinlik Derneği KonAHED ‘in birlikte düzenlediği 2.Tıbbi Aromaterapi Sempozyumu Konya Dedaman Otel'de gerçekleştirildi.
Ecz. Hülya Kayhan’ ın eşsiz sunumu ile 2 gün devam eden sempozyuma hem  hekimlerimiz hem de eczacılarımız yoğun ilgi gösterdi. 


Aromaterapi, bitkilerin tamamen organik olan yaprağı, kökü ve çiçeğinden damıtma yani distilasyon tekniği ile çok yoğun olarak elde edilen uçucu yağ özlerini kullanarak hastalıkları önlemek veya oluşmuş hastalıklarda vücudun bağışıklığını güçlendirerek kendi savunma sistemini desteklemek için kullanılan bir teknik olarak bilinir.

Aromaterapi yeni bir kavram gibi algılansa da çok eski çağlarda, tıp biliminin kurucuları tarafından keşfedilmiş ve literatüre geçirilmiş oldukça eski bir tıbbi yöntemdir.


Sempozyum boyunca bizlere değerli Eczacımız Hülya KAYHAN eşlik etti.
Ecz. Hülya Kayhan 1995 yılında Eczacılık Fakültesi’nden mezun olarak, Farmasotik Teknoloji alanında yüksek lisans yapmak üzere Londra’ya gitti. University of London King’s College’deki yüksek lisans eğitimi boyunca, Aromaterapi ve Fitoterapiyi kapsayan alternatif tedavi dersleri aldı. Aromaterapi, oldukça ilgisini çekti ve çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırmaya başladı. Bu alanda ülkemizde sayısız çalışmaya ve eğitime imza attı.

Kendisi ile ekibi bu sempozyum ve kurs sırasında bizlere eşsiz bir deneyim yaşatmayı başardılar. Bilimin ışığında çok değerli bilgi aktarımlarıyla ufkumuzu genişletmeyi ve farklı bir bakış açısı yaratmayı sağladılar.