NE ARAMIŞTINIZ ?

1. ANKARA AŞI OKULU - Bağışıklama Sempozyumu

28 Ekim 2019

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) araştırmalarına göre Türkiye’de meningokok hastalıkları orta seviyededir. Meningokokların sebep olduğu menenjit ve meningokoksemi açısından risk altında olan kişiler özellikle 5 yaş altı çocuklar, kalabalık ortamlarda yaşayanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, adolesanlar ve sağlık çalışanlarıdır. İstatistiksel verilere göre meningokok vakalarının yaklaşık %10-14’ü ölümle, %20-40’ı ise kalıcı hasarla sonuçlanabilir.
Meningokokal hastalıklarda tüm toplumun risk altında olduğu söylenebilir. Yapılan bir çalışmaya göre İnvaziv Meningokokal Hastalıkların %99,5’i tanımlanmış bir risk faktörü olmayan sağlıklı bireylerde görülebilir.              Meningokok hastalıklara karşı korunmak için aşıyla tedbir alabilirsiniz. Korunmak için en etkili yol aşılardır.


Bebek ve çocuklarda kış aylarında görülen rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda pnömokok bakterisinin neden olduğu hastalıklar yer alıyor. Bu bakterinin yol açtığı menenjit ve zatürre gibi hastalıklar, çocuklarda ölüme ya da kalıcı hasara neden olabiliyor. Her yıl dünyada bir milyona yakın 5 yaşından küçük çocuk bu nedenle hayatını kaybediyor. . Pnömokokun neden olduğu hastalıklardan korunmada en etkili yol pnömokok aşısı olarak gösteriliyor.
Pnönokok'un neden olduğu hastalıklardan korunmada en etkili yöntem pnömokok aşılarıdır.


Son zamanlarda bulaşıcı hastalıklardan korunmada tıp biliminin geliştirdiği en etkili yöntem olan aşılamanın değişik kesimlerce yanlış ve eksik bilgilerle eleştirildiği, insanların ve özellikle çocukların aşılanması aleyhine görüşlerin ileri sürüldüğü izlenmektedir.


Bu konuda Aşı Okulunun oturumlarına katılmak, alanının en etkin bilim insanlarından erişkin bağışıklama konularını dinlemek ve sonuç bildirisine katkı sunmak için tüm meslektaşlarımız davetlidir.
Toplantıya katılım sağlayacak ve üyelik aidat borcu bulunmayan 5 (beş) meslektaşımıza ücretsiz ANKAKON BURSU çekilişi yapılacaktır.
SINIRLI SAYIDA KATILIM İÇİN LÜTFEN ADINIZI BİR AN ÖNCE KAYIT ETTİRİNİZ.

23.KASIM.2019 / POİNT HOTEL ANKARA
İLETİŞİM; ersin.erden@ayder.com.tr
0 549 800 6310 

ANKAHED YÖNETİM KURULU