"Beni Türk hekimlerine emanet ediniz."

ANKAHED: ''Aile hekimlerinin yeri aile sağlığı merkezleridir''

23 Temmuz 2013

ANKARA - Ankara Aile Hekimliği Derneği (ANKAHED) yönetmelik değişikliğiyle aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirileceklerini savunurken, bu değişikliğin aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbe olduğunu vurguladı. 


ANKAHED’den yapılan yazılı basın açıklamasında, yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilecekleri, bunun da aile sağlığı merkezlerinde ve köylerde verilen hizmetlerde aksaklıklar meydana getireceği belirtildi. 

Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastalarından ve aile sağlığı merkezlerinden uzaklaştırılarak başka kurumlarda görevlendirilmelerinin, aile hekimliği uygulamasına indirilen en ağır darbe olduğu vurgulanan açıklamada bu düzenlemeyle beraber aile hekimlerinin yerel idarecilerin keyfine göre mesaileri sonrasında acillerde nöbet tutmaya zorlanacağı, nöbet çıkışında ara vermeksizin, ertesi gün yorgun bir şekilde mesaisine devam edeceği, bunun sonucunda da aile hekimlerinin kendisine kayıtlı nüfusa vereceği hizmetin aksayacağı, kaliteli ve sağlıklı hizmet veremeyeceği, hata oranlarının artacağı belirtildi. 

Aile sağlığı uygulamasında aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yerinin aile sağlığı merkezleri olduğunu belirten Ankara Aile Hekimliği Derneği, yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini vurguladı. (ANKA) 
 
http://www.altiokhaber.com/gundem/ankahed-aile-hekimlerinin-yeri-aile-sagligi-merkezleridir-h13796.html