"Beni Türk hekimlerine emanet ediniz."

Aile Sağlığı Merkezi Çalışanlarını Darp Eden Sanığa Emsal Niteliğinde Karar

Aile Sağlığı Merkezi Çalışanlarını Darp Eden Sanığa Emsal Niteliğinde Karar

Yaşanan sağlıkta şiddet nedeniyle darp, tehdit ve hakaretlere maruz kalan Dernek Üyemiz ve beraberinde çalıştığı hemşirenin beyaz kod davası Ankara Aile Hekimliği Derneği olarak Dernek avukatımız Bilgehan UTKU ile birlikte açılmıştır. Sanık bu süreçte yaklaşık 2 ay boyunca tutuklu olarak yargılanmıştır.

19 Temmuz 2022 tarihinde Ankara Asliye Ceza Mahkemesinde gerçekleşen duruşmada son savunmasını yapan sanık aile hekimimize yönelik darp eylemini kabul ettiğini ancak üzerine atılı diğer suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın üzerine atılı tüm suçlardan cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada; darp, küfür ve tehdit eden sanığın müştekilere zarar verdiği anlatıldı.

Karar:

Davayı karara bağlayan mahkeme heyetince, Dernek Avukatı Bilgehan UTKU'nun savunma ve itirazları gereği; sanık hakkında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı verilemeyeceğine; sanığın üzerine atılı tüm suçlardan dolayı toplam 28.780 Tl tutarında adli para cezası ile cezalandırılmasına  hükmedildi.

Her ne kadar sanığın eylemleri sonucu verilen cezaları yeterli bulmasak da taleplerimiz doğrultusunda sanığın Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması müessesesinden yararlandırılmaması emsal niteliğindedir. Böylece sanık, mahkeme tarafından denetimli serbestlikten yararlanamayacağı gibi hükmedilen adli para cezalarının tamamını da ödemek zorunda kalacaktır.

Son dönemde artan her türlü sözel veya fiziksel şiddet için üyelerimizin korkmadan, çekinmeden beyaz kod vermelerini, Derneğimize ulaşarak hukuki destek almalarını talep ediyoruz. Şiddeti normalleştirilmesine izin vermiyoruz. Şiddet var oldukça hukuki mücadelemiz devam edecektir.

Senin için, seninle ANKAHED...